Diş İmplantı

Ostim Diş Polikliniği

Diş İmplantı

İmplant Nedir ?

Son dönemlerde sıklıkla uygulanan implant tedavisi’ni kısaca anlatmak gerekirse; dokularla biyouyumlu, diş kökünü taklit eden titanyum yapıların çene kemiğine yerleştirilmesidir. Diş eksikliği nedeniyle gerek estetik, gerekse fonksiyon kaybı yaşayan hastaların öncelikli tercihi olan vidalı dişler, titanyum denilen doku dostu bir materyalden üretilmektedir.

Hastaların sistemik sağlık durumlarının değerlendirilmesi, ağız içi muayenesinin dikkatle yapılıp, gerekli radyografik kontrollerin ve ölçümlerin yapılmasının ardından hastanın tedaviye uygun olup olmadığına karar verilir.

Ostim Diş Polikliniği Dent Metro

Implant tedavisi sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Günümüzde implant tedavileri dolgu yapılması kadar kolaydır. Hastalar kısa tedavi seanslarında yapay diş kökü uygulaması yaptırabilirler. Tedavi, uygulama alanının uyuşturulması ile başlar. Diş etinin küçük miktarda kesilmesinin ardından, hastanın çene kemiğine ve anatomik yapısına uygun seçilmiş olan yapay diş ölçüsüne göre yuva açılması sağlanır ve bu yuvaya yerleştirilir.

Tedavi sonrası şişlik ve ağrı oluşması kliniğimizde yapay diş kökü uygulaması yaptıran hastalarda, yaptığımız istatistiklere göre %3 gibi düşük bir rakamdır. Yani neredeyse yok denilecek kadar azdır. Kemik ile osseointegrasyon kaynaşmasını beklemek yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir. Ancak, çene kemiğinin yetersiz olduğu hastalarda kemik tozu (greft) gibi çeşitli yöntemlerle kemik kalınlaştırılmasının yapıldığı hastalarda bu süreç daha uzun olabilmektedir. Bu bekleme süresinin ardından gerekli kontroller sağlandıktan sonra protez tedavisi yapılmaktadır.

Tek seansta (aynı seansta) implant / immediat implant ve protez nedir?

Diş çekilmesinin ardından aynı seansta konulan implanta, immediat implant denir. Bu tedavide diş çekilince oluşan yuva implanta göre düzeltilip hemen implant koyulur. Burada dikkat edilecek husus çekilecek dişin etrafındaki kemikte apse veya kemik erimesi gibi kemik hastalığı bulunmamalıdır. immediat implantın avantajı, hastaya düre kazandırmaktır. Böylece daha erken protez yapılabilir. 3 ay beklenmeden yapılan üst protezin (immediat protez) yapıldığı  durumlar çok kısıtlıdır, bu her zaman her hasta için mümkün değildir. immediat protez implanttan yapıldıktan sonra yapılır ve takılır fakat bu dişe çiğneme yaptırılmaz. Hekim bu dişi kısa bırakır ve hastaya ciddi tavsiyelerde bulunur. eğer bu dişin üzerine ilk 3 ay boyunca yük gelirse implant başarısız olabilir. yani özet olarak immediat protez çiğneme yapmaz sadece görüntü olsun diye yapılır.

Ostim Diş Polikliniği Dent Metro

Tek diş eksikliğinde yandaki dişleri kestirip köprü mü yaptırmalı yoksa implant mı tercih etmeliyim?

Hastaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de budur. Köprü diş eksikliğini gidermek için sıklıkla uygulanan bir tedavidir ve çiğneme eksikliğini azaltması bakımından hastayı rahatlatmaktadır. Ancak yandaki dişler sağlıklıysa ve hasta implant için uygunsa, implant daha doğru bir tedavi seçeneğidir. İmplant tedavisinde yandaki dişlere herhangi bir kesim yapılmamasının avantajı yanında implant yapılan bölgedeki kemik yapının korunmuş olması da büyük avantajdır.

Kaç implant yapılacağına nasıl karar veriliyor?

Hastaya kaç implant yapılacağına tamamen hastanın ağız muayenesi yapıldıktan sonra ve filmine bakılarak karar veriliyor. Planlama yapılırken, hastada kaç dişin eksik olduğu, hastanın kemik yapısı, dişlerin kapanışının nasıl olduğu, implant yapılacak bölgenin estetik ihtiyacı gibi birçok başlığın değerlendirip ona göre karar verilmesi gerekmektedir.

Implant yaptıranlar nelere dikkat etmelidir ?

İmplant tedavisi, işlemlerin hasta için kabulünün oldukça kolay olmasının yanı sıra, uygulayan  hekimin tecrübesi bu tedavi için  son derece önemli bir husustur.

Implant tedavisi yaptıran hastaların tedavi sonrası ağız hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle sigara içen kişiler çok dikkatli olmalıdır, çünkü implantın en büyük düşmanı sigaradır. Ağız hijyenine dikkat eden kişilerde ağızda farklı türden kemik yıkıcı bakteri kolonisi olmadığı göz önüne alınırsa tedavi başarısı %95 tir. Yapılan çalışmalara göre ağız hijyenine dikkat etmeyen ve sigara alkol tüketimi çok olan hastalarda başarı oranı ciddi seviyede düşer.

İmplant tedavisinin fiyatı nedir ?

Kişinin Çene kemiğine uygulanacak implantlar, çenenin durumuna göre değerlendirilir ve planlanır. Yani aynı sayıda implant yaptıracak iki hastanın çene durumundan dolayı farklı tedavi ücretleri çıkabilir. Kısaca tedavi ücretleri implant sayısına, kemiğin durumuna, implant markasına ve kullanılması gerekebilecek ekstra implant parçalarına göre değişebilir. Hekim hastanın çene durumunu ve röntgen filmini görmeden tüm tedavi ücretini söylemek doğru olmaz. Kliniğimizde tarafımızca güven kazanmış çeşitli markalarda implantlar kullanılmaktadır. Bunlar bizim 40 yıllık implant tecrübemizle beraber, bize ve hastaya sorun çıkarmayan ve garantisi olan markaları kullanmaktayız. Bu seçeneklere hastayla beraber karar veririz. Daha sonra size planınıza göre hangi marka implantın ne kadar tedavi ücreti tuttuğu çıkarılır. Genel olarak menşeisine göre implantların tedavisinin 400 – 1000$ arası/adet gibi uygulama ücretleri vardır ve bunlar üst yapıları(protez) hariçtir.

Sizleri de en kısa zamanda kliniğimize ücretsiz muayene için randevuya bekleriz (yakın zamanda çekilmiş röntgen filminiz varsa yanınızda getiriniz, çekilecek panaromik röntgen filmleri ücretsiz muayeneye dahil değildir). implant fiyatları 2018 , implant fiyatları 2019

Ostim Diş Polikliniği Dent Metro

Hangi İmplant Markası En İyisidir ?

Ülkemizde şu anda satılan yüzlerce marka bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin iyi olduğunu hastalar araştırmaya çalışır fakat çok kafaları karışmaktadır. Burada en iyi implanttan çok, en pahalı implant desek daha doğru olur. Piyasada 50 yıldır kendini yerleştirmiş isviçre markaları Nobel ve Straumann implantları en iyiler olarak bilinirler. Bunlar implantı ilk piyasaya süren köklü firmalar olduğu için hem kalitesi benimsenmiştir, hem de fiyatları en yüksek olan markalardır. Bunları diğer amerikan, avrupa, ve yerli implant markaları takip eder. Aralarındaki farkı aşina olduğunuz bir konuyla açıklamaya çalışalım; BMW ve Mercedes kalitelerini kanıtlamış arabalardır, fakat Ford, Renault, Wolksvagen daha uygun fiyatlı markalardır ama kötü değillerdir ve satışları da fazladır. Herkes kendine göre uygun marka arabayı seçer ve kullanır, sonuçta hepsi insanı bir yerden bir yere taşıma görevini yerine getirir, aralarında kalite farkı vardır fakat bu kalite farkı %10 kadar bile değildir.

Yerli implantlar son yıllarda çok gelişti. Fiyatlarının uygun oluşu ve bir implanttan beklenen tüm görevleri yerine getirebilmesi, her gelir grubu için daha ulaşılabilir olması, yerli implantları daha popüler hale getirdi. Neredeyse tüm implant firmaları, kırılmalara veya implant kaynaklı implant kayıplarına ömür boyu garanti verirler. Yani implantınızı kısa süre içinde kaybederseniz firmalar size aynı implantın yenisini ücretsiz verirler. “Yerli implant ucuz diye düşüyor mu?” diye soran hastalar olabiliyor. Bunun cevabı “Hayır” implant ucuz olması onun düşeceği anlamına gelmiyor. Markalardaki Fiyat farkı %95 Menşei ve Firmaların kurumsal yapıları kaynaklıdır, %5 kalite kaynaklıdır. Buraya kadar anlattıklarımız çok araştırmayı seven hastalarımız içindi. Bundan sonra esas bilmeniz gereken şeyleri anlatacağım.

Hekimin kalitesi nasıl etkiler?

İmplant markasını çok kafanıza takmayın, ekonominize hangisi uygunsa sizin için en iyi marka o dur. İmplant markasından çok daha önemli olan Hekimin o implantı nasıl uyguladığıdır. Yanlış yere yapılan implant, üstündeki protezin şekilsiz olmasına ve ileri dönemlerde hastalarda yeme zorluğundan konuşma zorluğuna kadar çeşitli problemler çıkarabilir. İmplant uygulayacak Cerrahın aynı zamanda implantın protetik üst yapılarına da çok hakim olması gerekmektedir. Eğer İmplantı ve üstündeki protezi farklı hekimler yapacaksa, hekimlerin birbiri ile koordinasyonu çok önemlidir. İmplantı ve protezi aynı hekim yapıyorsa işler daha kolaydır, hekim zaten protezi kendi yapacağı için implantları ameliyat sırasında tamamen kendi protez planına göre kemiğe yerleştirir. Buraya kadar anlatılanlardan, hastaların implant markasından çok hekimin operasyonuna güvenmeleri gerektiği ortaya çıkıyor.

Bunların dışında sahte implantlardan da bahsetmek gerekir. Sahte implantlar, çinde veya nerde üretildiği belli olmayan ve aynı nobel veya straumann paketi ile paketlenerek satılan implantlardır, herşeyin sahtesi olduğu gibi bunda da sahtecilik yaparken en meşhur markaların sahtesi yapılır ve piyasaya sürülür. Hekimler bunları çok ucuza toptan birilerinden alabilirler, bazen kendileri bile bilmezler sahte olduğunu. Hastalar veya hekimler paketlerine bakarak asla gerçekle sahteyi ayırt edemezler. Fakat gerçek şudur ki, her markanın ülkemizde sadece birer distribütörü vardır, ve doktorun sadece bu firmalardan implant alması gerekmektedir. Bazı kliniklerde isviçre veya alman malı implantın yerli malı implant fiyatı kadar ucuza uygulandığı bilgisi verilirse kafanızda bir soru işareti oluşmalıdır.

Doktor olarak siz hangisini önerirsiniz?

Kliniğimizde sorun çıkaran implant markalarını uygulamıyoruz, çünkü sorunlu markalar hastadan çok hekimi yorar. Kliniğimizde kullandığımız markaların tümü sorun çıkarmayan, hastalarımızın ömür boyu kullacakları, eğer başarısızlık yaşanırsa garanti kapsamında olan implantlardır. Sizin maddi durumunuz hangisine uygunsa o sizin için en iyi çözümdür. Kliniğimizde onayladığımız her markayı gönül rahatlığıyla uyguluyoruz, ve o implant ile hasta rahatça yemeğini yiyene kadar sorumluluğu bize ait oluyor. Onaylamadığımız markaları zaten uygulamıyoruz ve size teklif etmiyoruz.

Ve burada altın bir söz söyleyip konuyu sonlandırıyoruz: ” Diş Hekimleri Hastalara Mal satmazlar. Tedavi süreci sunarlar. Hekimin uyguladığı tedavi ücreti, adı üstünde tedavinin ücretidir (yılların bilgi birikiminin, operasyon becerisinin), kullanılan malzemenin değil. Eğer Hasta Hekimine güveniyorsa Kullandığı malzemeyi sorgulamaz, eğer sorguluyorsa güvenmediği hekime tedavi olması zaten yanlış bir şeydir. Kaliteli tedavi uygulayan, hastasının mutluluğunu isteyen profesyonel bir hekim, kaliteli yaptığı el işinin yanına her zaman kaliteli ve eline yakışacak malzeme kullanır. Ve hastanın memnuniyeti bu ikisinin birleşiminden oluşur.”

İmplantın zararı var mıdır?

Hayır. Implantlar zararsız olan titanyum maddesinden üretilirler ve titanyum vücuda çok uyumlu ve çok kıymetli bir maddedir.

İmplantım yaptırdım fakat düştü, neler oluyor, ne yapmalıyım?

Korkmayın, Implantlarda dünya genelinde %95 gibi bir başarı oranı bulunmakla birlikte %5 kadar başarısızlık oranı da vardır. Yani istatistik olarak her 100 hastadan 5 inin implantı başarısız olabilir. Eğer sigara veya alkol kullanan veya ağız temizliğine dikkat etmeyen bir bireyseniz bu başarısızlık oranı biraz daha artmakta. Ayrıca implant yaptırdığınıza göre normal dişinizi herhangi bir sebepten kaybetmişsiniz demektir. Orjinal diş bile kaybedilebiliyorsa implant dahi dikkat edilmez ise kaybedilebilir.

Peki bu dünyanın sonu mu?  Tabiki değil. Implant kaybı olursa, o bölgedeki kemiğin 2 ay civarında iyileşmesi beklenir. bu süre içinde o bölge implant tedavisinin başındaki hale döner ve sonra tekrar implant yapılabilir.

İmplantlar kaç yıl gider (kullanılır) ?

İmplantlar yapay diş köküdür, hiçbir yapay protez orjinali kadar iyi değildir. Normal olarak herkes orjinal dişlerini ömür boyu kullanmak ister. Fakat bazı sebeplerden ötürü dişlerde çürüme veya kırılma veya etrafındaki kemikteki hasar sonucu dişler kaybedilir. Ve tabi canlı dişler kaybedilebiliyorsa çok normal olarak implant dahi kaybedilebilir. İmplantın %95 başarısı vardır dediğimiz şey, ilk 3-4 ayda kemikle kaynaşmasıdır. Doktorlar buna başarı der. sonraki süreçte eğer dişlerin hijyenine iyi bakılmaz ise nasıl aynı yerdeki orjinal diş bile kaybedilmişse, implantta kaybedilebilir. Bunun için implant tedavisinden sonra dişlere çok iyi bakmak ve temiz tutmak gerekir. Ben bu hususta hastalarıma ağız duşu öneririm, implant çevresi normal diş çevresinden daha dar olduğundan ve protez yüzeyi pürüzsüz porselenden yapıldığından basınçlı su ile çok etkili temizlenebiliyor.

İmplant yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyim, yüzde şişlik oluşur mu?

Kliniğimizde yaptığımız implant tedavilerinden sonra yaptığımız istatistiklere göre hastalarımızın neredeyse hiçbiri tedavi sonrası herhangi bir şişlik veya hafifin üstünde ağrı durumu yaşamamaktadır. Bunun için tedavi sonrası Hekimin tavsiye ettiği şeylere harfiyen uyulmalıdır.

Tüm bunlar ve daha fazlası için sizleri de Dent Metro Ostim Diş Polikliniği‘mize bekliyoruz..

 
Next Post
Diş Teli
error: Content is protected !!