Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk Diş Hekimliği

 
 

Ostim Diş PolikliniğiPedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (çocuk diş hekimliği) 0-16 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimliği alanıdır. Pedodontistler,  bu yaş aralığındaki çocuklara davranış ve yönlendirme yaparak, çocukların ağız ve diş gelişimlerine uygun tedaviyi uygulama konusunda eğitim almışlardır.

 

Süt dişlerinin önemi nedir?

Geçmişten günümüze gelen “nasılsa süt dişi, yenisi gelir” anlayışı artık değişmekte ve anne babalar süt dişlerinin önemi konusunda bir hayli bilinçlenmektedir. Süt dişleri her şeyden önce çiğneme açısından önemlidir. Dişleri çürüyen ve rahatsızlık hisseden çocuklar yemek yerken ağrı çekmekte ve yeterli beslenememektedir. Büyüme ve gelişim bozukluğu yaşayan birçok çocukta diş çürüğü nedeniyle yeterli beslenme yapamadığı bildirilmektedir.

Diğer taraftan süt dişlerinin erken yaşta kaybedilmesi, çocuklarda dilin yanlış konumlanmasına ve bunun sonucunda konuşma bozukluğuna ve yanlış yutkunma alışkanlığı (infantil yutkunma) kazanılmasına neden olmaktadır.

Süt dişleri, daimi dişler sürene kadar onların yerini korumak açısından önemlidir. Dişler çene içerisinde oluşumlarını sürdürürken, kök gelişimlerine göre belli yaşlarda sürmektedirler. Bu vakte kadar ağız içinde sürecekleri mesafeyi koruma görevi süt dişlerine düşmektedir. Aksi taktirde  süt dişinin erken kaybı sonucunda yer kaybı yaşanmakta ve hastada ortodontik problemler oluşmaktadır.

Süt dişleri özellikle okul dönemindeki çocukların psikolojisi açısından da önemlidir. Diş çürüğünün kötü görüntüsü nedeniyle utanan çocukların, okula gitmek istemediği gözlenmiştir.

Bazı hastalarda genetik veya dişlerin gelişimi sırasında geçirilmiş bir hastalık nedeniyle daimi dişleri eksik olabilmektedir. Böyle durumlarda süt dişleri kullanılabilmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı süt dişlerinin bakımı, tedavileri ve düzenli kontrolleri son derece önemlidir. çocuk diş

Yer tutucu nedir?

 Süt dişleri, altında sürecek daimi dişler gelene kadar onların çene üzerindeki yerini korumakla görevlidir. Ancak  ne yazık ki, süt dişleri, travma, çürük gibi çeşitli nedenlerden dolayı erken yaşta kaybedilebilmektedir. Böyle durumlarda kaybedilen diş boşluğuna, arkadaki dişlerin devrilerek mevcut mesafenin kaybedilmesini önlemek için yer tutucu denilen apareyler yapılmaktadır. Kaybedilen diş sayısına ve dişin konumuna bağlı olmak üzere sabit ya da hareketli olarak tasarlanmaktadır. Çocukların kullanması konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Çocuklara uygulanan diğer diş tedavileri nelerdir?

0-16 yaş  arası çocuk hastalara gerekli klinik ve radyografik kontrolleri sağladıktan sonra ihtiyaca göre diş çekimi, Florür uygulamaları, dolgu, fissür sealant (fissür örtücü),  kanal tedavisi ve halk arasında küçük kanal tedavisi olarak bilinen amputasyon tedavisi uygulanmaktadır. Ve ayrıca başlangıç aşamasındaki ortodontik problemlerin şiddetlenmesini önlemek amacıyla müteharrik apareyler yapılabilmektedir.

Çocukların dişini ilk ne zaman fırçalamalıyız?

Dişlerin ağızda görülmeye başlamasıyla (yaklaşık 6. ay) anne-babalar temiz bir gazlı bez ya da parmak fırçası adı verilen fırçalar yardımıyla dişleri fırçalamalıdır. Fırçalama işlemi çocukların yaş aralığına uygun fırçalar seçilerek sabah ve akşam yapılmalıdır. Çocuklar,  motor fonfsiyonları 9 yaşına kadar gelişmediğinden dolayı diş fırçalamayı etkili yapamayabilirler. Bu nedenle anne babanın yardımı son derece önemlidir.çocuk diş

 

Süt dişleri üzerindeki siyah lekeler neden oluşur?

Dişlerde oluşan siyah lekeler, bebeklik ve çocukluk döneminde uzun süre ilaç kullanıma bağlı (demir içeren şurupları gibi) renkleşmeler olabileceği gibi, başlangıç çürüğü de olabilmektedir. Bu lekelerin hekim tarafından değerlendirilerek çürük mü yoksa renkleşme
 mi olduğuna karar verilerek gereken tedavi uygulanır. Renkleşmeler estetik açıdan kötü göründüğü için çocuğun psikolojisi açısından temizlenmesinde 
fayda vardır. Öte yandan başlangıç aşamasındaki lekelerin dolguyla giderilmesi mümkün ve gereklidir. uyutarak diş tedavisi

 

Biberon çürüğü nedir?

Bebekler biberon ile uyumayı çok sevseler de, bu yanlış bir tutumdur. Biberon ve emziklerin bal, pekmez gibi tatlandırıcılara batırılarak çocuğa verilmesi sonucu, çürük oluşumu hızlanmaktadır. Emzik kullanımının 1 yıldan uzun sürdüğü çocuklarda çok küçük yaşlarda başlayan ve hızlı ilerleyen özellikle ön dişleri tutan “biberon çürüğü” oluştuğu bilinmektedir. çocuk diş çocuk diş

 

Çocuklarda Florür neden kullanılır?  Zararlı mıdır?

Florür özellikle çocuklarda diş minesini güçlendirerek dişleri çürümelere karşı koruyan önemli bir mineral olduğu Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), Amerikan Diş Hekimleri Birliği (ADA) gibi dünyanın önde gelen sağlık kuruluşları tarafından bildirilmektedir. Ayrıca Dünya sağlık örgütü florürün Afrika, Asya ve Avrupa’da su ve süte ilave edilmesi konusunda projeler  Dünya Sağlık Örgütü Global Ağız-Diş Sağlığı Programı çerçevesinde Afrika, Asya ve Avrupa’da florürün diş macunları, su, süt ve tuzda takviye edilmesi konusunda projeler yürütmektedir. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda florürün yeterli miktarlarda alınması gerektiği, aksi taktirde sağlığı olumsuz etkilediğine dikkat çekilmektedir. Yetersizolması durumunda diş çürümeleri, aşırı olduğunda ise florozis gibi sağlık sorunlarına yol açtığı belirtilmektedir. Florür kullanımının diş hekimi tarafından yeterli miktarda  belirli aralıklarla kullanılması oldukça güvenli bir uygulamadır. 

Next Post
Dental Protez
error: Content is protected !!