Dolgu

Ostim Diş Polikliniği

Dolgu

Dolgu Nedir? 

Günümüzde diş sağlığı açısından gelişen teknik ve tedavi yöntemleri arasında en çok kullanılan işlemlerden biri olan dolgu. Diş sağlığı için büyük önem arz eden bir tedavi yöntemi olmaktadır. Diş sağlığı açısından dolgu gerekip gerekmediği konuları sorular gelmektedir. Bu konu da diş hekimlerinin dişlerde görülen çürüğün var olup olmadığını anlamak için birkaç yöntem kullanmaktadır. Dişlerde gözlenerek hepsi olmasa bile dişlerde bazı renk değişmeler çürüme belirtileri olarak saptanabilir durumlar arasında yer almaktadır.

 

Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş hekimleriniz sond adı verilen sivri uçlu metal alet yardımı ile olası çürük olan dişler işaretlenmektedir. Diş sağlığı açısından sağlıklı olan diş minesi serttir ve bu sond adı verilen materyalin yaratmış olduğu baskıya direnç göstermektedir. Çürük olan mine ise yumuşak ve bu alet ile hafifçe içine girmektedir. Dolgu yaptırmak için uzman diş doktorlarınıza gidildiğinde ilk önce çürük olan diş bölgesinin alınacağı ve bu işlemlerde lokal anestezi uygulanarak bölge hazırlanır. Çürük olan bölge temizlenerek dolgu işlemi için yer açılmaya başlanmaktadır. Dolgu dişlerde çürükten arınan bölgelerde uygulanarak amalgam halde hazırlanmış olan madde bu bölgeye yerleştirilerek çürük olan kısma doldurulmaktadır.

 

Bu sayede amalgam madde burayı kaplayarak dolgu işlemi yapılmaya başlanır. Bu süreçlerde de dolgu işlemi dişler açısından hem estetik görünümü ile hem de doğal diş taşları açısından da işlevsel olarak test edilmelidir. İlgili bu durumlarda dolgu işlemi yapıldıktan sonra birey daha sağlıklı ve çürüklerden arınmış olan bir dişe kavuşmaktadır. Bu bakımdan da günümüzde bir hayli çok yapılan bu diş tedavisi süreçleri içerisinde bu dolgu sistemi sayesinde pek çok insan daha sağlıklı dişlere sahip olmaktadır. Hem görsel olarak hem de işlevsel olarak doğal dişlere uygun olan ve ergonomik süreçler içerisinde de yeme içme gibi pek çok besin alımı sırasında bu dolgular sizlere ergonomik bir beslenme ortamı kazandırır. Bu sayede sizler için uzman diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen bu ilgili süreçlerde dolgu diş taşları üzerinde uygulanarak sizlerin normal hayatlarınızda gıda alımı sırasında hayati kalıtımlar için de gerekli görülen diş tedavisi olarak geçmektedir.

Tüm bunlar ve daha fazlası için Dent Metro Ostim Diş Polikliniği‘ne sizleri bekliyoruz.

Previous Post
Dental Protez
Next Post
Kanal Tedavisi
error: Content is protected !!