Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

 Kanal Tedavisi Nedir?

Son yıllarda da büyük önem kazanan endodontik bilhassa da kök kanalı tedavileri kapsamında gerçekleştirilmekte olan bir ana bilim dalı olarak bilinir. endodontik tedavi yöntemleri arasında da en yaygın olarak bilinen genellik ile aklımıza gelen ilk olarak kanal tedavisi olmaktadır. Diş tedavisi işlemleri arasında da en çok korkulan tedavi genellik ile bu kanal tedavisidir. Ancak günümüzde gelişen teknolojik sürçeler ile sizlere bu anlamda daha ergonomik kapsamda tedavi işlemleri uygulanmakta ve korkulacak da bir şeyin olmadığı görülecektir.

 

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Günümüzde de kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta yapılabilen ve yitirilmiş olan dişler için de daha çok iki seansta yapılmaktadır. Dişin anatomisi dikkate alınacak olunur ise dişlerin ağız kısmında görünen kısmı kuron, ağız bölgesinde görünmeyenlerine ve kemik içinde kalan kısmına da kök ismi verilmiştir. Dişlerin birkaç tabakadan oluşması ile bu kuron bölgesinde en dışındaki kısım, yani ağızda görülmekte olan kısım, mine denilen bölgeyi oluşturur. Mine vücudun en sert dokularından biri olmaktadır. Dişlerin diş eti altında kalan ve kemik ile çevrelenmiş olan kök kısmını üzerini sement tabakası bu bölgeyi kaplamaktadır. Mine ve bu sement tabakaları altında da dentin denilen bir tabaka daha olmaktadır.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dentin kısmının özellikleri ele alınacak olunur ise dişin en büyük tabakası olması ve mine kısmının aksine sinir uçlarını içinde barındırmasıdır. Bu fiziksel özelliği ile ağrı mekanizmasında yer almaktadır. Günümüzde bu kanal açma yöntemleri ile bu ilgili kapsamında tabakalar yapay olarak şekillendirilir ve yüzeyde diş taşları oluşturulur. İşlev olarak doğal dişlerde olan kullanım ergonomisi en fazla bu diş tedavisi ile sonucunda mümkün ve kullanımı uygun bir hale gelir. Kanal tedavisinde radyografi alınmakta ve sorunlu diş bölgesi tespit edilmektedir. Ardından diş canlı ise bölgesel anestezi sistemi kullanılarak diş ve çevresi dokulardaki duyarlığın yok edilmesi ve ağrının kesilmesi gerekir. Kanal açılacak yerlerde bakteriler ve mikroorganizmalardan arınarak bu bölge kanal işlemleri için diğer aşamalara geçilerek bu tedavi süreçleri başlatılır. Siz de bu diş tedavisinden yararlanabilir ve bu süreçlerde yer alarak dişlerinizi sağlıklı bir yapıya kazandırabilirsiniz.

Tüm bunlar ve daha fazlası için Dent Metro Ostim Diş Polikliniği‘ne bekliyoruz.

Previous Post
Dolgu
Next Post
Sedesyon
error: Content is protected !!