Çene ve Eklem Tedavisi

Ostim Diş Polikliniği

Çene ve Eklem Tedavisi

Çene ve Eklem Tedavisi Nedir? 

Çene kasları ve çene eklem kısmına ilişkin olan pek çok hastalık vardır. Bunlar için alınan tedavi süreçleri diş hekimliğinin bir dalı olarak bilinir. Çene eklemi alt ve üst çene bölgesinin birleştiği yerlerdir. Çene kemiği ve kaslardan oluşan karmaşık bir yapıdır. Bu kompleks yapı çene kaslarının kasılarak gevşemesinden oluşur. Bu fonksiyonel olarak bir şekilde çene ekleminin işlevini hareketli bölümlerinin hareketi sayesinde ağız organının açılıp kapanmasını da sağlamaktadır. Bu sayede insanlar konuşabilir, beslenebilir ve esneyebilir. Bu kompleks çene sistemi kaslar ile birlikte çalıştığı için kaslar da eklemler birbirini etkileyen bir işlevsellik görülmektedir. Bilhassa bir bakıma stres ve bunu gibi beraberinde de gelen diş gıcırdatma ve kötü duruş bozukluğu görülen çenelerde kaslar zayıf düşürmektedir.

 

Neden Kaynaklı Olur?

Çene ekleminde basına meydana gelerek bu çene streslere de bağlı olarak bu çene eklemi kısmı birbirine çok yaklaşır ve basınçtan dolayı da bu bölgelerde anormal durumlar görülebilir. Çene ekleminde görülen rahatsızlıklar arasında, baş ve boyun bölgesinde kasların bir kısmı, dişler, yanak, dudaklar ve tükürük bezlerinden oluşmakta olan bu sistemi total olarak da etkiler. Çene eklemi ile ilgili bazı şikâyetler sonucunda da yalnızca eklem bölgesinde değil çenelerde, göz, kulak, burun gibi pek çok yerlerde de şikâyetler bu bölgelere nüksedebilir.

 

Çene ekleminde görülen tüm bu rahatsızlıkların nedeni insanlarda çok fazla diş sıkma, diş gıcırdatma, dudak ısırma, bazı bireylerde görülen tırnak yeme gibi pek çok ilgili süreçlerde bu çene eklemlerinde rahatsızlıklar görülebilir. Ayrıca çok fazla sakız çiğneyen bireylerde de bu durum görülebilir. Yaralanma ve kazalarda, duruş bozuklukları, çene kaslarının aşırı yorgunluğu ile bu bölgelerde olası rahatsızlıklar belirti vermeye başlayacaktır. Çene Eklem Tedavisi ise her türlü bu çene ekleminde görülecek olan rahatsızlık ve sağlık sorunlarına karşı sizler için bu bölgelerde uzman hekimler tarafından iyileştirme ve tedavi işlemleri yapılmaktadır. Bu bölgelerde görülen olası sağlık sorunları ve düzensizliklerde uzman hekimlere başvurulmalı ve kişisel olarak bu süreçler içerisinde yardımlar almanız gerekmektedir. Bu sayede erken önlem alındığı takdirde dişleriniz sağlığa kavuşabilir.

Tüm bunlara ve daha fazlası için sizleri de Dent Metro Ostim Diş Polikliniği‘ne bekliyoruz.

Previous Post
Diş Beyazlatma
Next Post
Botoks
error: Content is protected !!